Czyszczenie felg – na jaką metodę się zdecydować?

Czyszczenie felg – na jaką metodę się zdecydować?

Piaskowanie felg

Każdy kierowca powinien dbać o czystość swojego samochodu. Równie ważne, jak tapicerka oraz karoseria są felgi. Okazuje się, że pod usługą, jaką jest czyszczenie felg Poznań, kryje się kilka metod, z których możemy skorzystać. Pierwszą z nich jest piaskowanie felg stalowych bądź aluminiowych. Celem tej metody jest oczyszczenie powierzchni obręczy z warstwy starego lakieru lub farby, jak i usunięcie różnego rodzaju zanieczyszczeń. Przy piaskowaniu felg używa się papieru ściernego. Na felgę wpuszcza się strumień powietrza razem ze specjalną mieszaniną piasku, wody oraz antykorozyjnego środka. Powierzchnia felgi jest dosłownie bombardowana ścierniwem o bardzo wysokim ciśnieniu. Powoduje to, że stara farba odpada, odsłaniając czystą stal lub aluminium. Piaskowanie uchodzi za bardzo skuteczną metodę, która jest wykorzystywana zarówno przy renowacji amatorskiej felg, jak i w profesjonalnych zakładach lakierniczych i wulkanizacyjnych. Powietrze sprężone jest w stanie dotrzeć nawet w zakamarki najmniejsze felgi, co sprawia, że powierzchnia będzie prawidłowo przygotowana do przyjęcia nowej farby.

Użycie papieru ściernego


O ile samo profesjonalne piaskowanie felg wymaga nieco wiedzy, jak i odpowiedniego sprzętu, o tyle w warunkach domowych również możemy przeprowadzić proste oczyszczenie felg z farby. W tym celu metodą najpopularniejszą jest ścieranie powierzchni pomalowanej przy pomocy papieru ściernego o różnej gramaturze. Zaczyna się zawsze od papieru o sporym ziarnie. Po kolei przechodzi się do papieru ściernego o mniejszej gramaturze. Felga dzięki temu jest nie tylko oczyszczana z zanieczyszczeń, ale także polerowana. Uzyskany efekt może być niezadowalający w porównaniu z piaskowaniem mechanicznym felg. Papier ścierny nie dotrze do każdego zakamarka felgi, co negatywnie może się odbić przy malowaniu późniejszym. Piaskowanie pozwala na oczyszczenie dokładne kantów oraz zakrzywień, a więc miejsc, gdzie nie sięgniemy przy użyciu tradycyjnego papieru ściernego.

Rozwiązaniem alternatywnym do piaskowania felg jest także użycie specjalnych preparatów chemicznych. Usuwanie lakieru z felg chemicznie zwykle polega na zanurzeniu obręczy w specjalnym roztworze. Zaletą takiego właśnie rozwiązania jest dokładność procesu, jak i nieingerowanie w strukturę felgi. Preparaty usuwają jedynie farbę. Wybór oczywiście należy do nas. Osoby zajmujące się samochodami na co dzień, polecają zdecydowanie piaskowanie felg. Metoda ta ma w zasadzie samie zalety.