Jak odświeżyć lakier w samochodzie bez ponownego malowania?

Jak odświeżyć lakier w samochodzie bez ponownego malowania?

Wraz z wiekiem lakier w każdym samochodzie traci głębię koloru i powoli matowieje, a to przekłada się na gorszy wygląd pojazdu. Drobne ryski powstałe na skutek nieumiejętnego mycia i trudnych warunków, jakie przecież panują na drodze, można jednak szybko usunąć. Wystarczy oddać auto na do warsztatu detailingowego, by wykonać polerkę i zeszlifować drobne zarysowania, a tym samym odświeżyć wygląd karoserii naszego samochodu. Jak wygląda taki proces i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Specjalista jest w stanie diametralnie odmienić wygląd starego pojazdu

Profesjonalne wykonanie polerki sprawia, że samochód wygląda niemal jak nowy. Jeśli po takim zabiegu dodatkowo nałożymy na karoserię powłokę ceramiczną lub dobrej jakości wosk, powstanie praktycznie taki sam efekt, jak zaraz po wyjeździe samochodu z lakierni. W trakcie polerowania ścierane zostają wszelkie płytkie, ale również te głębsze rysy, które sprawiają, że lakier wygląda, jakby był matowy. Samochód staje się błyszczący, a wszelkie zarysowania znikają niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Po wypolerowanie lakieru konieczne jest jeszcze jego umycie, odtłuszczenie i odpowiednie zabezpieczenie

Niestety polerka samochodu przeprowadzona nieumiejętnie może spowodować zniszczenie lakieru. To właśnie dlatego nie warto takiego zabiegu przeprowadzać na własną rękę. Duża dostępność past polerskich i narzędzi przeznaczonych do wykonywania tego zabiegu może kusić do przeprowadzenia go na własną rękę, ale nie warto się na to decydować, bo bez odpowiedniego doświadczenia ostateczny efekt nigdy nie będzie taki, jak być powinien. Zdecydowanie lepiej oddać samochód do specjalistycznego warsztatu, gdzie polerka samochodowa Poznań przeprowadzona zostanie zgodnie z najwyższymi standardami,  my odbierzemy nasz stary samochód, który będzie wyglądał tak, jakby dopiero co wyjechał z lakierni.

Jak wygląda proces polerowania samochodu w profesjonalnym warsztacie?

W pierwszym etapie trzeba starannie umyć auto i oczyścić lakier ze wszystkich trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. Samo umycie na myjni nigdy nie sprawi, że auto będzie na tyle czyste, by rozpocząć proces polerowania. Tutaj potrzeba specjalistycznych narzędzi i sporych umiejętności, by odpowiednio przygotować samochód do tego zabiegu. Po wyczyszczeniu i osuszeniu karoserii przychodzi czas na polerowanie. Do tego celu wykorzystywane są dedykowane do konkretnego lakieru pasty ścierne, które w swoim składzie posiadają drobne ziarno umożliwiające szlifowanie bezbarwnej warstwy lakieru samochodowego.

Obecnie nie poleruje się samochodów ręcznie, do tego celu wykorzystywane są specjalne urządzenia, na które umiesza się pastę polerską i równomiernie ściera lakier z samochodu. Praca ta nie jest trudna, ale wymaga sporego doświadczenia. Wbrew pozorom zajęcie to jest niemal niemożliwe do przeprowadzenia, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy. Odpowiednich umiejętności można nabyć dopiero po przepracowaniu wielu godzin w warsztacie, dlatego pod żadnym pozorem nie warto decydować się na samodzielne przeprowadzanie polerki.

Po wypolerowanie lakieru konieczne jest jeszcze jego umycie, odtłuszczenie i odpowiednie zabezpieczenie. Do tego celu można wykorzystać twardy wosk samochodowy, ale zdecydowanie lepszy i trwalszy efekt uzyskamy, jeśli zdecydujemy się na dodatkowe położenie powłoki ceramicznej, która wzmocni lakier i zabezpieczy go przed ponownym porysowaniem. Taka powłoka zdecydowanie ułatwia też późniejsze mycie auta dlatego, chociaż nie jest najtańsza, warto ją nakładać zaraz po wykonaniu profesjonalnej polerki lakieru w naszym samochodzie. Cały proces polerowania i nakładania powłoki nie powinien trwać dłużej niż 2-3 dni, a koszt zależny jest od wybranego warsztatu.