Kosmetyki samochodowe – co można do nich zaliczyć?

Kosmetyki samochodowe – co można do nich zaliczyć?

Każdy właściciel samochodu chce, aby jego samochód był zadbany i jak najdłużej zachował nieskazitelny wygląd. Dostępne są różne produkty pomagające utrzymać w czystości wnętrze i odsłonięte powierzchnie karoserii. Należą do nich środki czyszczące, detergenty, środki ochronne, pasty i środki chemiczne. Jest to dobra okazja do lepszego poznania każdego z tych rodzajów produktów do pielęgnacji samochodu.

Co zawierają autokosmetyki?

Trzy główne składniki, które składają się na listę produktów do pielęgnacji samochodów, to pasty do polerowania, środki czyszczące i szampony samochodowe.

Szampony samochodowe i ich zastosowanie

Szampony samochodowe są zwykle stosowane do pielęgnacji lakieru na karoserii samochodu. Detailing sklep Poznań oferuje szampony samochodowe nadają połysk, chronią przed zarysowaniami i doskonale usuwają brud, ponieważ zawierają środki powierzchniowo czynne. Szampony samochodowe mają większą zawartość piany niż detergenty domowe. Ponadto te ostatnie mają wyższe (alkaliczne) pH, co grozi zniszczeniem lakieru samochodowego. Dlatego do pielęgnacji samochodu nie należy stosować detergentów domowej roboty (a tym bardziej detergentów kuchennych). Szampony mogą wzmocnić ekspresję i jaskrawość koloru.

Pasty do polerowania samochodów stosuje się po umyciu i dokładnym wysuszeniu samochodu. Pasty polerskie nadają obrabianym powierzchniom połysk, odświeżają kolory i czynią je jaśniejszymi. Środki czyszczące usuwają różne rodzaje zabrudzeń.

Klasyfikacja szamponów samochodowych

Szampony dzieli się ze względu na zasadę gotowości do użycia na gotowe do użycia i szampony-koncentraty (w postaci proszku lub płynu). Zgodnie z zasadą działania, szampon może być stosowany do mycia rąk i mycia bezdotykowego, przy użyciu wytwornicy piany i specjalnych zestawów pianowych z dyszami.

Szampon samochodowy może działać jako środek czyszczący, odżywka, pasta do wosku lub po prostu szampon do wosku. Na przykład odpowiednio dobrany szampon może chronić samochód przed promieniowaniem ultrafioletowym i solą, usuwać smołę, osady z owadów i inne zabrudzenia oraz „leczyć” mikropęknięcia.

Klasyfikacja past polerskich

Pasty do polerowania szkła zmieniają szkło w nieskazitelnie czystą i przezroczystą powierzchnię. Zmętnienia w reflektorach i światłach bocznych można również usunąć za pomocą pasty do polerowania szkła.

Odpowiednie mleczko polerskie pomaga chronić chromowane części pojazdu. Pełni funkcję antykorozyjną, umożliwiając tworzenie się specjalnej powłoki na elementach chromowanych. Pasta do opon służy do utrzymania elastycznej i jednocześnie błyszczącej gumy opon. Ten ostatni sprawia, że mikropęknięcia są niewidoczne, a także chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym. Pasty do opon mogą mieć właściwości ochronne, czyszczące lub polerujące.